Fizikalne osnove svetlobne terapije

 

Erik Margan

Institut Jožef Stefan, Eksperimentalna fizika osnovnih delcev

17.09.2012.

 

Namen tega prispevka je podati pregled pomembnih pojavov pri svetlobni terapiji in predstaviti jih v perspektivi fizikalnih procesov na ravni osnovnih delcev, atomov in molekul.

 

Fizika pozna štiri vrste energijskih interakcij: močno jedrsko, elektromagnetno (EM), šibko jedrsko in gravitacijsko, ki si stojijo v približnem razmerju intenzitet (relativno v primerjavi z EM) 102 : 1 : 10–12 : 10–40. Vendar močna in šibka jedrska interakcija imata zelo omejen doseg, okoli 10–15m, torej približno velikosti atomskega jedra, zato nastopata le v jedrskih procesih (spontani radioaktivni razpad jedra, zlivanje jeder v zvezdah). Velikost jedra je v primerjavi z velikostjo atoma, oziroma premera elektronskih orbital, kar znaša ~10–10m, kot muha v katedrali. EM in gravitacijska interakcija imata neomejen doseg (intenziteta pada s kvadratom razdalje), vendar je gravitacija za celih 40 velikostnih redov šibkejša, zato pride do izraza le v primeru velikih skupin atomov (za opazen pospešek mora biti vsaj eno telo planetarnih razsežnosti). Tako edino EM interakcija pride do izraza na mikro-ravni, na makro-ravni pa le pri povezovanju atomov v večje aglomerate, ker so atomi večinoma navzven električno nevtralni. Kljub temu, tisto kar v vsakdanjem življenju imenujemo mehanika, kemija, biologija, so le makroskopski približki, v osnovi gre vedno le za EM interakcijo. Biološki procesi niso nobena izjema, ne obstajajo nikakršne posebne 'bio-energije'.

 

Nosilec EM interakcije imenujemo foton; gre za valovni kvant EM polja, katerega osnovna lastnost je frekvenca nihanja. Energija, ki jo foton posreduje, je premo sorazmerna frekvenci. Konstanta sorazmernosti je Planckova konstanta, katere velikost je bila ugotovljena na podlagi Planckovega zakona sevanja in znaša h = 6,62×10–34Js (Joule-sekund). Potemtakem je energija preprosto E = hν, kjer je ν (grška črka ) frekvenca izražena v številu period na časovno enoto (sekundo), oziroma v Hz. Ker pa je svetlobna hitrost zmnožek valovne dolžine (v metrih, [m]) in frekvence, c = λν, lahko energijo izrazimo z valovno dolžino E = hc/λ.

 

V fiziki osnovnih delcev energijo namesto v SI enoti Joule [J] (1J = 1Ws = 1VAs) pogosto iz praktičnih razlogov izražamo v elektron-Voltih, [eV]. En eV je energija, ki jo pridobi elektron pospešen v električnem polju s potencialno razliko 1V. Pretvorba enot je preprosto deljenje energije z nabojem elektrona: E [eV] = (E [J])/qe, kjer je naboj elektrona qe = 1,602×10–19As. To nam omogoča da tudi energijo svetlobe izrazimo v enotah eV, kar potem lažje primerjamo z učinki ki jo ima svetloba na snov (preskok elektronov iz nižje orbitale v višjo, ionizacija atoma, itd.). V Tabeli 1 so podane vrednosti energij, valovnih dolžin, frekvenc, ter optičnega območja za fotone z energijo od 1eV do 5eV.

 

Tabela 1

Energija [eV]

Energija [J]

Valovna dolžina [nm]

Frekvenca [THz]

Optično območje

1

1.602×10–19

1240

242

Infrardeče (IR)

2

3.204×10–19

620

484

Vidna (rdeča)

3

4.807×10–19

413

725

Vidna (vijolična)

4

6.409×10–19

310

967

Ultravijolična (UV)

5

8.011×10–19

248

1209

Ultravijolična (UV)

 

 

(1nm = 10–9m)

(1THz = 1012Hz)

 

    

Da svetloba vpliva na snov je očitno: če tega ne bi bilo, ne bi videli! Pri interakcijah med sevanjem in snovjo je pomembno dejstvo, da so elektronske orbitale v atomih energijsko kvantizirane. Snov je vedno v termičnem ravnovesju s sevanjem. Pri temperaturi večji od absolutne ničle (0K = –273°C) atomi nenehno sprejemajo fotone iz okolice, tako zajeta notranja energija se potem odrazi s kvantnimi prehodi elektronov na višje orbitale; prav tako nenehno atomi s spontanim oddajanjem fotonov oddajajo nazaj v okolico sprejeto energijo, elektroni pa se povrnejo v nižje orbitale. Na pr., osnovno energijsko stanje atoma vodika znaša 13,6eV, in tolikšno energijo mora imeti foton če naj atomu odtrga elektron iz orbitale. Če je sprejeta energija fotona manjša od osnovne vezalne energije elektrona, bo elektron preskočil le na ustrezno višjo orbitalo.

 

Sl.1: Bohrov model atoma, absorpcija in emisija fotona; desno: verjetnostna

gostota elektronskih orbital atoma vodika v vzbujenem stanju

 

Sl.2: Model fotona kot ga določata enačbi za električno in magnetno komponento polja

 

Če so atomi povezani v molekule, vsaka taka sprememba orbitale vpliva na ostale elektrone v molekuli kot električni sunek, ki se prenese na sosednje atome, vsi elektroni sledijo spremembi ravnovesja električnih polj in tej spremembi prilagodijo svoje orbitale. Podobno se zgodi ko atom v vzbujenem stanju odda foton. V termičnem ravnovesju z okolico molekule nenehno vibrirajo, in vsakemu načinu vibriranja ustreza določena notranja energija. Pri višji temperaturi je potem potrebno manj energije za povezovanje atomov ali molekul v bioloških procesih. Vendar se pri svetlobni terapiji temu želimo izogniti, ker bi s segrevanjem spodbudili vse procese priblžno enako, cilj pa je selektivno spodbujanje točno določenih procesov. To dosežemo z ustrezno izbiro valovne dolžine svetlobe. Monokromaska svetloba, ali svetloba z ozkim spektrom lahko vpliva le na določene molekularne vezi, ki imajo podobno vezalno energijo, sicer pa je intenziteta sevanja dovolj majhna da ostale vezi ostanejo v približnem termičnem ravnovesju.

 

Molekule so večinoma električno nevtralne, število elektronov pri vseh atomih je enako številu protonov v jedrih. Vendar nekatere molekule, tudi tako preproste kot voda (H2O), izkazujejo določeno polarnost. Pri vodi je to posledica kota ~104°, ki ga tvorita oba vodikova atoma glede na atom kisika. Ta polarnost ima za posledico vrsto zanimivih lastnosti vode. Tudi druge spojine imajo stereometrično razporeditev različno, ne vedno simetrično, zato električna polarnost pripelje do različnih oblik večjih molekul. Tipični primer so proteinske molekule, ki se zaradi medatomskih sil spontano zvijajo in oblikujejo dolge spiralne verige. Posledica tega je, da pri velikih molekulah pride do izraza njihova oblika in sicer se močneje »lepijo« na sebi komplementarne molekularne strukture, na katere dobro prilegajo.

 

Sl.3 prikazuje model kompleksne molekule in shematsko ponazarja medatomske sile ki nastopajo pri različnih oblikah molekule.

 

Sl.3: Model makromolekule in prikaz nekaterih medatomskih sil.

 

Če navzven ni kakega atoma s polarno vezjo, je hidrofobni učinek približno sorazmeren površini molekule, molekula se ne bo lepila na vodo. En sam zunanji atom s polarno vezjo pa popolnoma spremeni ta učinek. Medatomske vezi so pretežno kovaletnte (z disociacijsko energijo ~1600kJ/mol), razen vodikovih vezi (~50–70kJ/mol). Vezi  med dvema atomoma, ali kot ki ga tvorijo trije atomi se z razdaljo spreminja v obliki črke U, ima torej ob določeni razdalji lokalni energijski minimum. Podobno je s torzijskimi koti med dvema gručama atomov, tam se sila s kotom periodično spreminja, molekula ima več stabilnih leg, in od zunaj dovedena energija lahko povzroči preskok iz ene stabilne lege v drugo.

 

Vendar zaradi zapletene strukture prihaja do pojava posrednih sil. Denimo med dvema sosednima atomoma, ki pa nista med seboj neposredno vezana (njune vezi so popolnima zasedene z drugimi atomi), nastopa Lennard–Jonesova sila (LJ), ki je pri majhni razdalji odbojna, na večji pa privlačna. V termičnem ravnovesju se molekula postavi v tako obliko da je sila LJ približno enaka nič. Podobno se dogaja pri dipolnih interakcijah (Debye), bodisi dipol-dipol, ali dipol-inducirani dipol. Disociacijske energije so v teh primerih med 2 in 9kJ/mol.

 

Londonove in van der Waalsove sile nastopajo med velikimi sosednimi gručami, disociacijske energije so v teh primerih manjše od 4kJ/mol.

 

Posredne sile so lahko v bolj zapletenih molekulah tudi odbojne pri večjih razdaljah, privlačne vmes in spet odbojne na majhnih razdaljah. To pomeni da molekula, ki ima v termičnem ravnovesju eno obliko, že ob majhni dovedeni energiji preide spontano v drugo obliko.

 

Večina bioloških procesov je odvisna prav od takih molekularnih povezav. Take vezi so razmeroma šibke, energijsko med 3eV in 4eV. Tako nikakor ni naključje da je naša koža občutljiva šele na UV sevanje. UV spekter se nahaja na valovnih dolžinah krajših od ~390nm, čemur ustreza energija 3,3eV.

 

Obstajajo molekule, ki svojo strukturo lahko spreminjajo pod vplivom od zunaj dovedene energije, ne da bi spremenile svoje kemične vezi. To so številni izomeri. Najbolj pogosto imajo izomeri meta-stabilne dvojne vezi, ki jih z razmeroma nizko energijo spremenimo v enojne vezi, hkrati pa nastanejo dvojne vezi med drugimi atomi, od katerih je ponavadi eden ioniziran (najbolj pogosto vodikov atom). Pri tem so biološko najbolj zanimivi funkcionalni foto-izomeri, kjer je biološka funkcija molekule pogojena z njeno obliko, ki se spreminja pod vplivom svetlobe: če se ta spremeni so tudi molekularne lastnosti drugačne. Najbolj znan primer je bilirubin, ki povzroča zlatenico pri novorojenčkih.

 

Sl.4: Foto-izomerizacija bilirubina

 

Navadno ima molekula bilirubina štiri na dušikove atome vezane vodike, obrnjene navznoter; na zunaj so obdani s ogljikovimi atomi, ki nimajo izražene polarnosti in izkazujejo hidrofobni učinek, zato se bilirubin v vodi ne topi in se ne izloča. Toda če ga osvetlimo z modro svetlobo (med 430 in 470nm) se ena od dvojnih ogljikovih vezi obrne in prestavi vodikov atom na zunanjo stran; ta vodik se lepi na vodne molekule, kar nato omogoča da se bilirubin izloči iz telesa. Poznamo veliko število molekul z vsaj dve izomerni obliki, vendar njihove lastnosti v mnogih primerih niso še dovolj znane, zato na tem področju v prihodnje lahko pričakujemo pomembna dognanja z možno uporabo pri svetlobni terapiji.

 

Omenjenih 3,3eV je energija pod katero EM sevanje nima nobenega direktnega biokemičnega učinka, fotoni z nižjo energijo le segrevajo snov ali spreminjajo obliko molekul, ne morejo pa pretrgati kemičnih vezi.

 

Izjema pri tem so le katalitično podprti procesi, kjer do ionizacije snovi pride le ob neposredni prisotnosti molekul s katalizatorskim učinkom, ta je predvsem v obliki močnega lokalnega polja na konici molekule. Katalitično podprti procesi lahko potekajo že ob energijah ~1eV. Ravno ti procesi so tarča nizko-energijske svetlobne terapije.

 

Tovrstne procese najdemo predvsem v mnogih encimskih reakcijah (več kot 4000 znanih procesov), ter na celičnih membranah, kjer igrajo pomembno vlogo pri odpiranju in zapiranju membranskih por in s tem regulirajo prepustnost membrane za hranljive snovi od zunaj in izločanje metaboličnih produktov iz notranjosti celic.

Izredno pomembni so tudi procesi v mitohondrijih, kjer poteka proces celičnega dihanja in energijske pretvorbe, ter sinteze nekaterih pomembnih signalnih molekul, ki prenašajo informacije znotraj in zunaj celic. Glavno vlogo pri tem igrata citokrom C oksidaza (kompleks IV), ter ATP sintaza, veliki transmembranski molekuli, prek katerih poteka izmenjava snovi, vode, vodikovih ionov (protonov) in elektronov, ter nekaterih pomembnih molekul, predvsem izmenjava adenozin-difosfata ADP in adenozin-trifosfata (ATP). ATP molekula je ključni gradnik mišic, omogoča gibanje in dihanje, sodeluje pa tudi pri znotraj- in zunaj-celični signalizaciji. Sl.5 shematsko prikazuje zapletene proces v mitohondrijih.

 

Sl.5: Shematski prikaz transporta elektronov in protonov v mitohondrijih

 

½ NADH + cCox + ADP + P(n) ↔ ½ NAD+ + cCred + ATP

 

FAD + Sukcinat  →  FADH2 + Fumarat

 

4Fe2+–cCox + 8H+(n) + O2  →  4Fe3+–cCox + 2H2O + 4H+(z)

Sl.6: Računalniški model citokrom C oksidaze v membrani mitohondrija

 

Nadaljnji pomembni proces je generiranje in vzdrževanje celičnega trans-membranskega električnega potenciala. Celične membrane so debele le kakih 10-20 atomov (~10–9m), celični potencial pa znaša okoli 70μV, kar pomeni da je električna poljska jakost na membrani ~70kV/m! Tako visoka jakost polja in dejstvo, da sta tako zunanjost kot notranjost celice električno prevodni tekočini (elektrolit) je razlog, da celice niso občutljive na močna zunanja elektromagnetna polja s frekvencami nižjimi od 300GHz (če naj zunanje polje modulira električni potencial celice, mora imeti valovno dolžino primerljivo z velikostjo celice in ustrezno jakost!).

 

Nekateri katalitično podprti procesi so v živčnih celicah in sinapsah, kjer ob pomoči ionov (Na+, K+, Ca+,...) poteka generiranje in prenos električnih impulzov. Nadalje najdemo nizko-energijske procese pri inhibitornih in stimulatornih medproteinskih reakcijah, pri ribosomskih transkripcijah DNK in RNK, pri povezovanju fibroblastov in osteoblastov, in celo imunskih reakcijah (aktivnost makrofagov).

 

Sl.7: Shematski prikaz celične signalizacije

 

Mnogi izmed teh procesov so že dobro dokumentirani, a za večino še ni zanesljivih podatkov, tako glede njihove foto-občutljivosti, kot tudi učinka, ali povezanosti z drugimi procesi.

 

Za nizko-energijsko svetlobno terapijo je značilen obstoj optičnega »okna«, gre za spektralno območje med 600–1400nm (rdeča svetloba in bližnje IR) v katerem je prepustnost kože in mišičnega tkiva razmeroma velika. Fotoni z valovno dolžino v tem območju prodirajo globoko v tkivo in ob tem prihaja le delno do sipanja in atenuacije svetlobe. Okno tvorijo spektralne funkcije vodnih molekul, hemoglobina (oksigeniranega in neoksigeranega) in melanina. Atenuacijski spekter kaže Sl.8.

 

Sl.8: Atenuacijski spekter vode, hemoglobina in melanina

 

Nekaj svetlobe se reflektira že na površini kože. Preostala svetloba zaide v notranjost tkiva in se bodisi sipa bodisi absorbira na različnih plasteh kože in tkiva. Manjši del pa prepotuje tkivo in uide. Voda atenuira predvsem svetlobo dolge valovne dolžine (>1300nm), med tem ko melanin in hemoglobin atenuirata pretežno svetlobo krajše valovne dolžine (<600nm). Svetloba ki preostane je na voljo za absorpcijo s strani foto-občutljivih molekul. Poudariti je treba da je za terapevtski učinek svetlobe pomembna le absorpcija, ker ta dviguje posreduje energijo foto-občutljivim molekulam; vdorna globina svetlobe je drugotnega pomena. V tem smislu je zelo priporočljivo izmeriti individualne karakteristike refleksije, sipanja in transparentnosti, ter na osnovi teh meritev sklepati na gostoto svetlobe ki je na voljo za absorpcijo.

 

Prav zaradi težav z določanjem absorbirane količine svetlobe, nenatančnega poznavanja karakterističnih absorpcijskih valovnih dolžin pomembnih molekul, ter težko določljivih parametrov pretvorbe energije in transporta snovi obstaja problem določanja doziranja pri svetlobni terapiji. Zaenkrat se zanašamo predvsem na statistično obravnavo in izkušnje. Pomemben parameter je tudi omejenost celičnih resursov, ko so ti izrabljeni potrebuje celica določen čas za njihovo obnovo. V tem času lahko nastopi tudi problem predoziranja, zaradi morebitnega pospeševanja nasprotnih procesov v primeru pomanjkanja določenih snovi. Graf na Sl.9 kaže tipični reakcijski čas glede na posredovano dozo sevanja. Ob začetnih majhnih dozah vedno opažamo določeno zakasnitev v odzivu, dokler ne pride do transporta spremenjenih snovi in njihove povečane koncentracije kot reakcije na sprejeto sevanje. Nato reakcija približno sledi sprejeti dozi dokler ni dosežen prag, ki je posledica omejene hitrosti transporta snovi in omejenih celičnih resursov, ter hitrosti delovanja celičnega metabolizma. Ko je ta prag dosežen, podaljšano obsevanje ponavadi zmanjša dosežene učinke, kar poteka različno hitro, odvisno od vrste procesa. Prav tako po doseženi optimalni dozi in prenehanju obsevanja pride do zmanjšanja terapevtskih učinkov zaradi naravne reakcije organizma in procesa obnove celičnih zalog, vendar je to zmanjšanje običajno počasnejše kot pri predoziranju.

 

Sl.9: Vpliv sprejete terapijske doze sevanja na biološki odziv

 

Viri:

 

Preto, J., Pettini, M.: Long-range resonant interactions in biological systems

arXiv, Jan. 2012, <http://arxiv.org/abs/1201.5187v1>

 

Desmet, K.D., et al.: Clinical and Experimental Applications of NIR-LED Photobiomodulation

Photomedicine and Laser Surgery, Volume 24, Number 2, 2006

© Mary Ann Liebert, Inc., Pp. 121–128

 

 

Hamblin, M.R., Demidova, T.N.: Mechanisms of Low Level Light Therapy.

 (Mechanisms for Low-Light Therapy, edited by Hamblin, M.R., Waynant, R.W., Anders,J.,)

Proc. of SPIE Vol. 6140, 614001, (2006) · 1605-7422/06/$15

doi: 10.1117/12.646294

 

Karu, T.: Mitochondrial Mechanisms of Photobiomodulation in Context of

New Data About Multiple Roles of ATP

Photomedicine and Laser Surgery, Volume 28, Number 2, 2010

Mary Ann Liebert, Inc., Pp. 159–160

doi: 10.1089=pho.2010.2789

 

Yuan, P., et al.: Open structure of the Ca2+ gating ring in the high-conductance Ca2+-activated K+ channel

Nature, 2011, doi:10.1038/nature10670

 

Vladimirov, Yu.A., et al.: Photobiological Principles of Therapeutic Applications of Laser Radiation

Biochemistry (Moscow) Vol. 69 No. 1 2004

 

Dorner, R., et al.: Quantum coherent contributions in biological electron transfer

arXiv  [q-bio.BM], Nov. 2011, <http://arxiv.org/abs/1111.1646v2>

 

Engel, G.S., et al.: Evidence for wavelike energy transfer through quantum coherence in photosynthetic systems

Nature 446, 782-786 (2007).

 

Schmiegelow, C.T., Schmidt-Kaler, F.: Light with orbital angular momentum interacting with trapped ions

arXiv [physics.atom-ph], Dec. 2011, <http://arxiv.org/abs/1112.3377v1>

 

Fischer, T., Vink, R.L.C.: Membrane lateral structure:

The influence of immobilized particles on domain size

arXiv [cond-mat.soft], May 2012, <http://arxiv.org/abs/1205.1001v1>

 

Heimburg, T.: The capacitance and electromechanical coupling of lipid membranes close to transitions. The effect of electrostriction.

arXiv [physics.bio-ph], Jun 2012, <http://arxiv.org/abs/1206.2744v1>

 

Tewari, S.G., et al.: A Biophysical Model of the Mitochondrial ATP-Mg/Pi Carrier

arXiv, Jun 2012, <http://arxiv.org/abs/1206.7053>

 

Cundina, L.X., Roach, W.P.: Kramers-Krönig analysis of biological skin

arXiv, Oct. 2010, <http://lanl.arxiv.org/abs/1010.3752v1>